חיפוש
  • שיבי מלצלם סיפור

לפרוש כנפיים

עודכן: 26 בדצמ׳ 2018

מאיר היה סטודנט שלי באחד הפרויקטים עם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. הוא צלם, חובב, מוכשר, נלהב, וכמו מרבית מתנדבי המועצה - הוא פנסיונר. האמת היא שלא שאלתי אותו בן כמה הוא, אני מוצאת שלרוב זה לא רלוונטי. חרף ידיים רועדות וברכיים כואבות, הליכונים או קטרקט - מי שמוכן לפקוח את העינים לא צריך יותר ממצלמה כדי לראות אחרת. אבל מאיר עוד צעיר, אני מניחה שבשנות השבעים לחייו. מצחיק, פעם היינו קוראים לזה זקן. היום זה כבר לא. זה קשור לסיפור הזה.

בכל מקרה, זה היה פרוייקט קצר, חמישה מפגשים סה״כ, ובכל זאת, מספיק בשביל להשריש באנשים המופלאים האלו את היסודות של חקר ויזואלי, את ״לצלם סיפור״, את האמונה שהסתכלות משנה מציאות, ואת החדווה להפוך את כל אלו לתפיסת חיים, בכל שלב בחיים.

קצת לפני חנוכה השנה מאיר צלצל אלי. אמר זוכרת אותי? בטח זוכרת. מלא תלמידים עברו לי מול העיניים, אני זוכרת את כולם, והכי אני זוכרת את התמונה הראשונה שכל אחד מהם צילם. בלצלם סיפור שלו מאיר נסע לצלם נעליים גדולות ריקות על סף גרם המדרגות בבית ילדותו בו לא ביקר עד אז אולי 50 שנה. לפחות. זה גם קשור לסיפור.


רציתי לספר לך, מאיר אמר אחרי ההתרגשויות של דרישת השלום הזו, אני עושה לצלם סיפור.  

ברור, מאיר - אמרתי לו, אני זוכרת. אתה מצלם סיפור מעולה במיוחד!

לא, הוא אמר. אני, ועוד איזה מאה ילדים. אנחנו עושים לצלם סיפור. וזה מדהים, הוא הוסיף, זה ממש מדהים.

מאיר, כך מסתבר, יצא לפנסיה כשהוא עוד צעיר. כמו עוד מלא אנשים אחרים שיוצאים היום לפנסיה באמצע החיים שלהם. אז בשביל להמשיך ולהיות לעשות הוא מתנדב בבית הספר של הנכד שלו, בכיתה ה׳. מפה לשם עלה השיח של שימוש בטלפונים בזמן השיעורים, תוך כדי, לפני, אחרי, כמו שבכל מקום. מה עושים עם זה, הם שאלו, כמו ששואלים בכל מקום, זה לא לענין.

יש לי רעיון, אמר להם מאיר. והוא בנה להם תוכנית של ״לצלם סיפור״. מאיר, ומלא ילדים בבית ספר יסודי. הוא לימד אותם הסתכלות דרך מצלמה (״כמו שאת לימדת אותי״, הוא התרגש, ״כמו שאת אמרת!״), קרא לזה ״צילום במחשבה תחילה״ (״אמרת לי לקחת שליטה על החשיפה, להתכוון, לחשוב...״), לימד אותם לחקור, לשאול שאלות, לברר - דרך מצלמה. הוא עושה ״לצלם סיפור״. חקר ויזואלי באמצעות מצלמה. הוא שולח לי תמונות שלהם. והוא מתמוגג. ואני מתמוגגת שבעתיים.

קודם כל הגאווה. שנית כל האושר. אחר כך החזון - מתגשם, מתגבש, קורם עור וגידים. מאיר, אי שם בצפון הארץ, מלמד ילדים, מלא ילדים, לצלם סיפור. לקחת שליטה על החשיפה כדי לקחת שליטה על הסיפור. שזה בדיוק, אבל בדיוק, ואולי מבלי לשים כל כך לב, מה שמאיר עושה בעצמו,