WhatsApp Image 2020-05-18 at 5.20.54 PM

סיפורו של מקום

מהו‭ ‬מקום? ‬איך‭ ‬הוא‭ ‬נראה? ‬היכן‭ ‬הוא בעצם, ‬ולאן‭ ‬הוא‭ ‬לוקח‭ ‬אותנו, ‬אם‭ ‬רק‭ ‬ניתן‭ ‬לו? ‬מהו‭ ‬הקשר‭ ‬בין‭ ‬מקום‭ ‬לאדם, ‬בין‭ ‬אדם‭ ‬למקום‭ ‬שלו‭ ‬ומהם‭ ‬הסיפורים‭ ‬ששניהם, ‬האדם‭ ‬והמקום, ‬מספרים‭ ‬זה‭ ‬לזה? ‬

אלו‭ ‬וכאלו‭ ‬הן‭ ‬השאלות‭ ‬אשר‭ ‬יצאנו‭ ‬לברר בסדנת "סיפורו של מקום" מבית ״לצלם סיפור״. כשהם חמושים במצלמה, יצאו מתנדבי המועצה לשימור אתרים מאזור ירושלים למסע של חקר ויזואלי ייחודי ומרגש, שונה ומשמעותי אל מחוזות ילדותם, נופי מולדתם, אל עברם, הוויתם, אל המקומות מהם יצאו, המקומות אליהם נקרו בדרך, והמקומות אותם הם פוקדים היום. התמונות בגלריה זו חושפות, מספרות את הדרך שעשו ואת אשר גילו במהלכה.

להגדלת התמונות הקליקו עליהן. לדפדוף, הקליקו על החיצים בצידי הגלריה

משתתפי הפרוייקט, התמונות, והסיפורים:

חקר ויזואלי: מלכה אליהו קוסוביץ, רכזת מתנדבים, אזור ירושלים

ירושלים - סימני דרך, בדרכי

"שערי צדק", בית החולים על ציר יפו נקרא ע"י מיסדו דר' ולאך בהשראת הפסוק ״פִּתְחוּ לִי שַׁעֲרֵי צֶדֶק אָבֹא בָם אוֹדֶה יָהּ...״ תהלים קיח/יט. שם נולדתי. היום המבנה נטוש ייבנו במרחב מגדלים.

ביומיום, מסלול ההליכה שלי הוא על ציר יפו ואני הולכת בו הן להדרכה והן לסידורים. וכל יום מחדש אני מחפשת את "שערי הצדק..."

בליבי תחושת כאב וצער על איבוד נכסים היסטוריים והאפלה עליהם בבניני מגדלים. שוק מחנה יהודה המשתנה ברחוב עץ חיים, הנקרא כך על שם החנויות שנבנו למימון הישיבה. הקירוי החדש מכסה את כתובות הקודש שמעל החנויות, והכתובת תוצרת הארץ מעידה איך הקידמה משנה את פני הארץ ומאבדת ערכים היסטוריים.

ביה"ס אליאנס כי"ח, נותר ממנו רק ציור הקיר וברקע המגדל החדש. ישיבת עץ חיים שננטשה ועדיין נטושה נמכרה ויבנו בה עוד 2 מגדלים. בחזית מסעדת המוציא האם מכינה קינוחים לעיני הצופים. מלבני כתובות ההקדש בחזית דהויות ולא ניתנות לקריאה. "בית החתן המת" היום משמש את משרד הבריאות, וכבר מדברים על הפיכתו למלונית ובניה נוספת בשטחו. ובית שעוני השמש, בית אורחים ובית כנסת, המבנה הגבוה ביותר בזמנו לתפילת הנץ מאפיל עליו. עצי האקליפטוס בבבית החולים שערי צדק לשעבר, ובבית החתן המת עדיין שורדים אחרי כריתת כל רוב העצים ההיסטוריים שנכרתו עם הקמת הרכבת הקלה.

בית וחצר בדמי מפתח שבהם גדלתי וחזרתי לגור בו עם ילדיי ואבי שהתאלמן כשאימי נפטרה. לאחרונה בעל הבית מבקש כנראה להחיל את תמ"א 38 וכנראה גם לבנות בחצר. 

בית הוא לא רק קירות, חלונות ודלתות, ספרים, חפצים, טעמים וריחות. יש לבית געגועים וזכרונות של מעגל החיים, סביב שולחן בחגים, הורים ושישה אחים המעלים רגשות של אהבה ושמחות וגם תקופות של עצב ואבל. חצר משותפת הצמודה לבית היא לא רק מרצפות, תליית כביסה ונקיונות. יש בה גם גינה עם שקדיה, שסק ותאנה דרכם רואים את עונות השנה, את הזריחה והשקיעה וציוצי ציפורים, ומשחק של בנים ובנות ללא הפרדה. חצר משותפת שלובשת צורה ופושטת צורה כל יום.

ושוב תוהה ועדיין מחפשת את "שערי הצדק..."

חקר ויזואלי: שושנה הופמן, מתנדבת מוזיאון המשטרה

הבית ברחוב אבן גבירול

בית מורשת המשטרה, בו אני מתנדבת הוכר כאחד מאתרי המועצה לשימור אתרים. המועצה הזמינה אותנו להשתלמות ״לצלם סיפור״. להפתעתי, נקבע כי הסדנה תתקיים בהיכל שלמה, בירושלים.

בקבוצה סיפרתי על הקשר שלי למקום.
ממש מאחורי הבניין הגדול בו נפגשנו, נמצא רחוב אבן גבירול הזכור לי מימי ילדותי. סבתי גרה ברחוב אבן גבירול ושם גם שוכן עדיין בית הכנסת בו הורי נישאו. ברחוב שכנו המוסדות הלאומים החשובים שלנו, כמו משרד ראש הממשלה, בית הנשיא יצחק בן צבי, בית החלוצות, ועוד.


כדי לצלם את האתרים שהזכירו לי את ילדותי, מירי, אותה פגשתי בסדנה ושהפכה לי לחברה, התגייסה לעזרתי. היא צלמה את המקומות החשובים לי כדי שאוכל להציגם בקבוצה. מפגשים כך מסתבר, מזמנים לנו חיבורים מכל הסוגים.

הרגשתי שהסדנה הזו, המצלמה, המשטרה והמועצה לשימור אתרים איפשרו לי לחבר באופן מרגש ומשמעותי את המקומות בהם הסיפור האישי שלי פוגש וחובר להיסטוריה של כולנו ואת סיפור הקמת המדינה.

חקר ויזואלי: שמירה אולמן, מתנדבת יד יצחק בן צבי

ירושלים של אמצע