top of page

פרוייקט התנדבותי מצולם עם ולמען שורדי שואה

שורדים:קורונה

חקר ויזואלי של שורדי שואה ומגפה

על הפרוייקט

המכון לחקר ויזואלי מזמין אתכם לקחת חלק ולהצטרף אלינו לפרוייקט מיוחד של חקר ויזואלי בקרב קהילת שורדי השואה המתמודדים כעת, כמו כולנו אבל גם אחרת, עם מציאות בשלהי קורונה.

שורדים:קורונה הוא פרוייקט אשר יוצא לחקור, לראות, לסייע, ולהקל על שורדי השואה בהתמודדות שלהם אל מול מגפת הקורונה. כמעט שנה כבר ששורדי השואה מוצאים עצמם, שוב, מתמודדים עם בדידות קשה, פחד קיומי, עם מצוקות וקשיים אשר ייתכן ומהדהדים ומעצימים זכרונות אותם הם חוו לפני כשבעים שנה, כילדי מלחמת העולם השנייה. באמצעות מצלמה ועקרונות העבודה באימון לראייה מודעת (VCT)™ אנו נושיט לאוכלוסיה המיוחדת הזו יד ונלווה את משתתפי הפרוייקט בתהליך שלל הסתכלות מייטיבה על הכאן ועל העכשיו, על מציאות חייהם כפי שהיא. 

שורדים: קורונה

עקרונות האימון לראייה מודעת רותמים את סגולותיה הייחודית של המצלמה אשר מאפשרים לנו לראות, אבל באמת לראות - אחרת אבל באמת אחרת את המציאות שלנו באופן כמותו לעולם לא נוכל לראותו בלעדיה. מצלמה מאפשרת לנו לשנות את כיוון הראייה, להסיר פילטרים, להחליף עדשות, לשנות פרספקטיבה, לברור עומק חדות, ולעקוף, אולי גם לנטרל את כל אותם מרכיבי החוויה שלנו אשר דרכם אנו מורגלים לראות את העולם בו אנו חיים ואשר באמצעותם אנו רגילים לפרש את המציאות שלנו בעולם הזה. האימון לראייה מודעת (VCT™) עושה שימוש בכוחה של המצלמה כדי להפריד בין תפיסת המציאות למציאות כפי שהיא, ומשתמש בה כדי לבנות מחדש תמונת מציאות חלופית, מייטיבה יותר, מקלה ומשפרת. 

באמצעות מצלמה והאימון לראייה מודעת אנו נלווה את שורדי השואה בהתבוננות מחודשת. לא מבעד לזכרונות, לא דרך טראומות של עבר, אלא בראייה מייטיבה של המציאות בה הם חיים כאן, ועכשיו: קורונה, מדינת ישראל, שנת 2020, המציאות, ככה, כפי שהיא.

האימון לראייה מודעת (VCT) ™

הרשמת מנחים

הפרוייקט פתוח ומזמין את חברי וקהילת המכון לחקר ויזואלי, כמו גם פוטותרפיסטים, מנחי פוטוויס, צלמים, מטפלים באמנות, וכל מי שמלווה תהליכים חברתיים באמצעות מצלמה - לחבור אלינו. פעילות ההנחייה הינה בהתנדבות, והיא תתקיים בהכשרה, ליווי, תמיכה והובלה של המכון לחקר ויזואלי, מתחילת הפרויקט ולכל אורכו. המתנדבים יקבלו:

 

- ראיון אישי, שיחת תיאום וחשיבה משותפת עם כל מתנדב/ת עם הרשמתו/ה.

- סמינר הכשרה לכלל המתנדבים (בזום) טרום היציאה לפרוייקט, 

- שיחות מעקב וליווי אישי באופן שוטף ולכל אורך הפרוייקט,

- ומפגש שבועי קבוצתי (בזום), משותף לכל מנחי ומשתתפי הפרוייקט.

 

פעילות הליווי והנחיית התהליך מול שורדי השואה תתקיים בפורמט אישי, בעבודה של אחד על אחד, מנחה מול שורד. מיקום המפגשים, תדירותם והפורמנט (פרונטלי, טלפוני או באמצעות זום) יתואם לפיכך באופן ישיר בין השורד והמלווה, ובלבד שיעמוד בדרישות ובמתווה הפרוייקט. *לפני היציאה לפרוייקט יידרשו המנחים אשר ייפגשו עם בני צוותם השורדים באופן פרונטלי לבצע בדיקת קורונה, עליה יידרשו לחזור בתדירות התואמת את זמני המפגשים. השתתפות המלווה בפרוייקט במקרים אלו תהיה מותנית כמובן בתוצאות בדיקה שליליות. 

 

משך הפרוייקט הנו חמישה שבועות, החל מ 6.12.2020. לאורך כל הפרוייקט אנו נשתף ונציג את תוצריו בגלריה פומבית, דיגיטלית אשר תהה פתוחה גם לקהל הרחב. שלושה מפגשי שיח גלריה פתוחים לכלל הציבור יתקיימו במהלך הפרוייקט (מועדים יפורסמו בהמשך), במטרה לקדם דיאלוג ציבורי וקולטקטיבי עם משתתפי הפרוייקט ועם תוצריו. 

 

לסיום הפרוייקט (והקורונה) תוצרי הפרוייקט ייחשפו בתערוכת גלריה פתוחה לציבור הרחב. המטרה היא להרחיב את הדיאלוג, את השיח ואת היקף ההדהוד של תוצרי התהליך כמו גם את החקר אותו הוא יאפשר. 

הצטרפו אלינו. אנא מלאו את טופס ההרשמה המצורף, כדי שנוכל לחזור אליכם ולצאת לדרך משותפת:

מנחים ומלווים בתהליך:

אופס, משהו לא עבד. אנא בידקו שכל השדות הנדרשים מולאו בהצלחה ונסו שנית. 

הרשמת מנחים ומלווים:

תודה! הטופס נשלח בהצלחה. 

הפרוייקט הוא ללא עלות למשתתפים. הוא כולו בהתנדבות וברוח של שיתוף ועשייה חברתית עם ולמען שורדי השואה.

 

אנו מזמינים אתכם - שורדי שואה, כמו גם עמותות וארגונים, רשויות רווחה, מועדוני קשישים, בתי דיור מוגן, ילדים של, נכדים של, דור שני או שלישי לשורדי השואה - לסייע לנו באיתור שורדים אשר יהיו מעוניינים לקחת חלק בפרויקט הזה ולהמליץ על השתתפותם בו. 

 

הפרויקט פתוח להשתתפות שורדים במסגרות עצמאיות או מוסדיות, מתפקדים קוגניטיבית, ויציבים או מטופלים רגשית. *לא מדובר בטיפול רגשי או בליווי בטראומה, והפרוייקט אינו בנוי, או מתעתד, לתת מענה לנזקקים לטיפול רגשי.  כן מדובר בליווי ותמיכה, באוזן קשבת ובסיוע בהתמודדות עם קשיים עכשווים, לאור התקופה הנוכחית, בצל מגפת הקורונה. 

להמלצה והרשמת שורדים לפרוייקט, אנא מלאו את הטופס המצורף:

שורדי שואה משתתפים:

הרשמת שורדים

אופס, משהו לא עבד. אנא בידקו שכל השדות הנדרשים מולאו בהצלחה ונסו שנית. 

תודה! הטופס נשלח בהצלחה. 

מהו סוג הקשר וקרבת הממליץ לשורד?

פרטי הממליץ או איש הקשר לשורד:

פרטי השורד:

להצעת מועמדים להשתתפות בפרוייקט :

לתרומות

הפרוייקט הנו פרוייקט חברתי וכולו קודש לקידום רווחתם של שורדי השואה. אבל הזמן הוא זמן קורונה, ואנו זקוקים לעזרתכם כדי להניע את הפרוייקט הזה להצלחתו. אם ברצונכם וביכולתכם לסייע לנו בפועלנו, עזרתכם תתקבל בברכה. נשמח לסיוע בתחומים הבאים:

איך אתם יכולים לעזור?

עמותות, ארגונים, ורשויות רווחה כמו גם בתי אבות ודיור מוגן: שיתופי פעולה ועזרה באיתור שורדים, בקישור, תיאום, והנגשת הפרוייקט עבור שורדים משתתפים (הקצאת מחשבים, תמיכה וסיוע טכני בקיום מפגשי זום, או חלל מתאים למפגשי אחד על אחד עם מנחי הפרוייקט), וכד׳.

יח״צ, פרסום ושיווק: הפצה, פרסום והעלאת מודעות לפרוייקט בקרב קהילת שורדי השואה, מתנדבים, וכלל הציבור. 

טכנולוגיה ורשת: הקמת גלריה דיגיטלית, קהילה וירטואלית, שיווק ברשתות, וכד׳. 
מנהלי קהילה, מנהלי פרוייקטים, רכזי מתנדבים: סיוע במערך התפעולי של הפרוייקט והמטעתו בקרב הציבור הרחב,

בתי דפוס: הדפסת תערוכת פרוייקט, קטלוג תערוכה, חומרים נלווים. 

גלריות ואולמות תצוגה: הקצאת חללים (ברחבי הארץ) לתצוגת תערוכת הפרוייקט,
לוגיסטיקה: (אדמיניסטרציה, תחבורה למשתתפים, תחזוקה) 

וכל דבר אחר שביכולתם וברצונכם להעניק ולתרום כדי לקדם, לסייע, להיות חלק מעשייה חברתית כל כך חשובה ומשמעותית. כדי לתת לנו יד, מלאו את הטופס המצורף, ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס נשלח בהצלחה. 

אופס, משהו לא עבד. אנא בידקו שכל השדות הנדרשים מולאו בהצלחה ונסו שנית. 

bottom of page